מי ומה בתחום המים בישראל ?

המילניום הבא יהיה המילניום של המים, טוענים המומחים. המחסור במים בעולם צפוי להחמיר כתוצאה מעליה ברמת החיים, הפגיעה באיכות המים בשל מפגעים סביבתיים ועוד. מאחר והמים הופכים להיות משאב סחיר כמו נפט, חברות תעשייתיות רב לאומיות הבינו את הפוטנציאל הכלכלי האדיר הטמון במשאב זה. למרוץ אחר טכנולוגיות חדשות לטיפול במים, הצטרפו חברות ישראליות וחברות רב לאומיות, שהשקיעו בטכנולוגיות שפותחו בישראל. סקר שנערך בהזמנת משרד התמ"ת, מעריך כי השוק העולמי לטכנולוגיות מים יצמח בחמש השנים הקרובות בשיעור שנתי ממוצע של 10%, ויסתכם בשנת 2008 ב-600 מיליארד $. הזדמנות לעשות סף מטכנולוגית המים:

 

בענף תשתיות המים פועלות בארץ 270 חברות ומוסדות מחקר בפיתוח וביצור המעסיקים בישראל כ- 8000 עובדים. מתוך החברות כ- 60 הן חברות הזנק, שעיקר פעילותן במו"פ ושהחלו פעילותן לאחר שנת 2001.

היצוא של ענף תעשיות המים גדל מכ- 700 מיליון $ בשנת 2005 לכ- 850 מיליון $ בשנת 2006. שיעור גידול של 21%.

בשנת 2007 צפוי היקף הענף להגיע ל- 1,100 מיליון $ גידול של 28% לעומת 2006. גידול זה מוסבר הן על יי גידול במכירות ליצוא של החברות הוותיקות בענף והן על ידי כניסה ליצוא של חלק מחברות ההזנק אשר סיימו את פיתוח המוצר.

סך כול שוק המים העולמי מוערך בלמעלה מ-410 מיליארד $ לשנה. בשנת 2015 צפוי להגיע ללמעלה מ-600 מיליארד$.

ישראל היא כבר היום שחקן מפתח התופס חלק גדול מהשוק העולמי בחלק מהתחומים של טכנולוגיות מים והיא מובילה עולמית ב-4 תחומים שונים של תעשיית המים כמו הקמת מתקני התפלה, (מתקן ההתפלה הגדול ביותר בעולם פועל באשקלון), מערכות השקיה, השבת קולחין (75% ממי הקולחין מושבים, המדינה השנייה בעולם היא ספרד, בה ממחזרים רק כ- 20% מהמים) ובתחום ניהול ובקרה על משאבי מים.

לישראל יש תדמית של מדינה יצירתית בעלת יכולת מחקר, המצאה, פיתוח, יזמות ויישום. קיימים כיום רעיונות ופיתוחים טכנולוגיים, וטכנולוגיות מוכחות בשלבים שונים של מו"פ במיוחד בתחומים כמו השקיה, התפלה, סינון ודישון, טיהור וטיפול בשפכים, טיפול בקולחין וכדומה. חברות רבות וגופים בינלאומיים מגיעים לישראל על מנת להתרשם מההתמודדות הזו שישראל הצליחה בה בעשורים האחרונים והמוניטין הזה הוא נכס לאומי שניתן לממשו במדיניות נכונה לתועלת כלכלית עסקית לכול הגופים בתחום.

קיימות מספר חברות בחממות טכנולוגיות שפועלות בסיוע המדען הראשי בפיתוח טכנולוגיות מים. בנושא טכנולוגיות המים פועלות גם חברות הזנק רבות שבחלקם יצאו מחממות טכנולוגיות.

חברת המים הלאומית של ישראל מקורות מפעילה מזה מספר שנים את תוכנית WATECH המאפשר הבשלת הטכנולוגיות, הקמת מתקני BETA SITE   והטמעת המוצרים תחילה במסגרת מקורות.

ענף מערכות להובלת מים ונוזלים, צנרת וציוד שאיבה, ציוד ומערכות לניקוי וטיפול בברכות שחיה, מערכות סולריות לחימום מים הוא הגדול ביותר מבחינת היקף היצוא ומבחינת כמות העובדים בין ענפי טכנולוגיות המים בענף זה מועסקים כ- 3000 עובדים והיקף יצוא של הענף צפוי להגיע בשנת 2007 לכ- 430 מיליון$ לעומת כ- 350 מיליון$ בשנת 2006.

ענף השקיה וציוד מים לחקלאות ולגינון הוא ענף בעל קצב צמיחה המהיר ביותר מבין כול ענפים המרכיבים את ענף טכנולוגיות המים, קצב צמיחה של מעל ל- 30% לשנה.

ענף מערכות בקרה ומוני מים הוא הענף שבו צפוי קצב הצמיחה מהיר במיוחד בעולם, עקב הגברת הביקושים בהתייחס לצורני מים פשוטים. במיוחד במדינות כמו סין הודו ורוסיה, והגברת הביקושים של טכנולוגיות קריאת מוני מים מרחוק במדינות מפותחות.

בענף מערכות סינון וטיהור, טיפול בשפכים, טיפול ביולוגי כימי במים ובתחום התפלת המים נמצאים כ- 60% מכלל חברות ההזנק בתחום תעשיות טכנולוגיות המים. יש לצפות שכניסה בשנים האחרונות והמשך הכניסה הצפויה בעתיד הקרוב של מספר חברות הזנק הקיימות בענף ומעברם משלב המו"פ לייצור ושיווק בינלאומי, תגרום להגדלת מכירות ליצוא של הענף באופן משמעותי ביותר. 

(*) מתוך הרצאתו של מנכ"ל החברה קובי טרומר בפני קורס יזמות במט"י לב הגליל ינואר 2010

 

D&I ניהול תשתיות מים ואנרגיה

049882589

D&I

ניהול תשתיות מים ואנרגיה

HB