​איתור תשתיות וניהול פחת מים - חיבורים צולבים ביוב-ניקוז

"בדיקות עשן" מאזור מרכז תל אביב מערבה ואיתור את כול הצרכנים שחיברו את מערכת הניקוז לביוב.

ביצוע עבודות נוספות בשכונות בערים הרצליה, נתניה, קריית גת, ירושלים, קריית אתא, בית שמש ועוד.

 

סטטוס: בביצוע שוטף

בדיקת עשן על פי חוק

 

מערכות הביוב והניקוז נדרשות תמיד לשיפור תמידי וכחלק ממאמצים אלו לטובת רווחת התושבים קיימת טכנולוגית "בדיקת עשן". בדיקת הפרדת חיבורי ניקוז ומערכות ביוב היא בדיקה שיש לערוך אותה על פי חוק. בדיקה זו הינה הכלי הטכנולוגי המוביל לצורך איתור החיבורים הצולבים בין מערכת הביוב ומערכת הניקוז, והיא מיועדת לאיתור כשלים אחרים במערכת הביוב. המערכת מסייעת גם במציאת ריחות בלתי נעימים שמורגשים לא פעם ברחבי העיר והמועצה.

 

נפוץ יותר בעונת החורף

 

אנו עדים לבעיות הקשות של חדירת מי נגר למערכת הביוב, שניתן להבחין בהם יותר בחורף, בעיות חמורות ובלתי נעימות כגון: הצפת קווי ביוב, קפיצת מכסי שוחות באמצע הכביש או מדרכה, גידול משמעותי בעומס על תחנות שאיבה, וכן גידול בכמויות השפכים המועברים למט"ש.

שיטה זו של בדיקת העשן מנצלת את "החלל" הקיים בקו הביוב מעל פני הזרימה, ובאמצעות מחולל עשן מוחדר העשן (המאושר ע"י משרד הבריאות) אל תוך קו הביוב ומשם הוא "עולה" למעלה עד שמשתחרר לאוויר. כאשר העשן משתחרר הוא מחפש דרכי מילוט, ויהיה ניתן להבחין בו במקומות שונים כאשר את חלקם ניתן יהיה לזהות בתחום המבנים של הצרכנים.

 

ניקוז מכונת הערפל

 

על פי חוק המים והביוב נאסר לחבר תשתיות של מים לתשתיות של ביוב. על כן הציוד של מכונת הערפל מאתר את כל החיבורים שאינם חוקיים. עקב הצפות במערכת הביוב יש לבצע ניקוי למערכת הניקוז ומים שזורמים מהמרזבים לא מגיעים למערכת הניקוז, ומחברים אותם ישירות לשופכות הביוב. כתוצאה מכך נגרם בלאי לציוד המשאבות עקב עומס וכן בזבוז רב של חשמל, ואף נוצרים מטרדי ריחות שמרגישים אותם בעיקר בעונת הקיץ. בשיטת בדיקת העשן שנפוצה בשימוש בארצות הברית ובאירופה החל משנות השישים, ומיושמת בארץ עם ציוד משוכלל ביותר, עשן העומד בתקנים האירופאים המחמירים, וכן מאושר על ידי משרד הבריאות. הוא בלתי מזיק ומוחדר למי הביוב, מוזרם עשן למאות מטרים בדקות ספורות, והצוות מתכנן בשרטוט את אופן הפעולה ואז מחדיר את המפוח לתוך הביוב, כאשר העשן יוצא מכל מיני פתחים. אלו מצולמים בוידאו ומאפשרים זיהוי והמשך הטיפול. ראש הצוות ניגש לוודא כי אכן ישנו פיצוץ בצנרת הביוב, למשל זיהוי של עשן ממרזב שמוכיח כי הוא מחובר למערכת הביוב, וניתן לאתר על פי מקורות העשן גם שוחות ולהמשיך לפעול בהתאם.

 

 

בדיקה באמצעות בדיקת עשן

 

מערכות הביוב והניקוז ידועות כמערכות רגישות, הנתונות לפגיעות לא מעטות, כאשר האזרחים בעיקר מרגישים זאת בצורה של הצפות או ריחות ביוב בלתי נעימים לאורך זמן רב בסביבת המגורים שלהם. אלו מערכות שיש תמיד להמשיך ולשפר אותן ובמסגרת מאמצים אלו לטובת איכות חייהם של התושבים, אנו מיישמים את הטכנולוגיה החדישה והמקצועית הנקראת "בדיקת עשן". לטובת רווחת התושבים קיימת טכנולוגית "בדיקת עשן", כאשר על פי חוק ישנם תקנים מחמירים הקשורים לתשתיות של מים ותשתיות ניקוז. ולכן הבדיקה הזו היא למעשה כלי טכנולוגי המוביל ביותר כיום בתחום איתור חיבורים צולבים בין מערכות ביוב ומערכות ניקוז. מערכת זו למעשה מסייעת במציאת כל הכשלים שגרמו לאותם ריחות לא נעימים המורגשים ברחבי מקומות המגורים ומטרידים מאד את האזרחים.

 

טיפול יעיל בכל מטרד

 

הבעיות המטרידות שקשורות לחדירת מי נגר למערכות הביוב, וקיימות יותר בעונת החורף הן בעיות קשות שיוצרות סביבה בלתי נעימה לחלוטין, למשל יוצרות מקרים של הצפת קווי ביוב, קפיצה של מכסי שוחות באמצע הכביש או המדרכה, שעלולות גם להיות מסוכנות, הן יוצרות עומס רב על תחנות שאיבה, וכן גידול בכמויות של שפכים. לכן בשיטה זו של בדיקת העשן ישנו ניצול של החלל הקיים מעל פני הזרימה בקו הביוב, והעשן מוחדר אלו תוך קווי הביוב ללא שום סכנה. העשן משתחרר ומחפש דרכי מילוט, על פיהם ניתן להבחין בעשן ובמקורות לבעיה במקומות שונים ואף בתחום המבנים של התושבים.

 

מכונת ערפל בינלאומית

 

הציוד של מכונת הערפל מאתר את כל החיבורים שאינם חוקיים בחיבורי תשתיות של מים לתשתיות של ביוב. אם נוצרים הצפות במערכת הביוב, יש לבצע ניקוי למערכת הניקוז ועד כה נגרם בלאי לציוד המשאבות עקב עומס בניקוי שגרם גם לבזבוז רב של חשמל, וכן יצר מטרדי ריחות קשים. בשיטת בדיקת עשן עם מכונת הערפל שהיא מכונה בינלאומית מצליחה כבר למעלה מיובל שנים, הציוד משוכלל עם עשן בתקנים אירופאים מחמירים, המאושר על ידי משרד הבריאות. העשן בלתי מזיק ומוחדר למי הביוב, ואז יוצא מכל מיני פתחים. העשן מצולם בוידאו ומסומן ומאפשר את המשך הטיפול והזיהוי. כך ניתן לזהות אם אכן ישנו פיצוץ בצנרת הביוב, והעשן יכול להוכיח את החיבור למערכת הביוב, וניתן גם שוחות ולהמשיך לפעול בהתאם על פי מקורות העשן הנחשפים.

 

D&I ניהול תשתיות מים ואנרגיה

049882589

D&I

ניהול תשתיות מים ואנרגיה

HB